Wish List 0
YARDIMCI BİLGİLER

KURULUM

heading_title

SİZİN İÇİN EN UYGUNU HANGİSİ?

Orman Tipi Akvaryum

Oturma odanızda orman nehri akmasını ister misiniz? Bu akvaryum, Amazon bölgesinin en renkli küçük taşlarından biri olan neon tetra da dahil olmak üzere tipik sakinleri ile Güney Amerika'dan güzel bir su altı manzarasını göstermektedir.

Bir orman akvaryumu muhteşem bitki ve rengarenk balıkların harika birleşimiyle en güzel akvaryum türlerinden biridir. Cüce çiklitler yavrularına bakerken ilginç davranışlarda bulunur; neon tetralar ile kalem balıklarının nefes kesen renklerini izleme şansına kavuşuruz. Bir ila iki haftalık bir çalışma süresinden sonra bitkiler büyümeye başlar ve akvaryumunuza bir orman görünümü kazandırır.

Malawi Akvaryumu

Malawi çiklitleri en renkli tatlı su balıklarından birisidir ve ağızlarında yumurtalarını saklamaları en ilginç üreme davranışlarından biridir. Çiklitler hükümran balıklar olduklarından ve bölgelerini güçlü bir şekilde savundukları için sık sık kavgalar meydana gelir. Bu yüzden taş ve bitkilerin yardımıyla saklanma yerleri ve toprak sınırlarının oluşturulması önemlidir. Balıkların saldırgan davranışından dolayı, zaman ilerledikçe akvaryuma yeni balık koyulması zorlaşır. Ama yine de balık eklemeniz gerekiyorsa, akvaryumun bir kısmını, eski balıklarınız alışana kadar “yeni gelenleri” ekleyebileceğiniz bir bölmeyle ayırmanız iyi olacaktır. Alışma sürecinden sonra ayraç çıkartılabilir. Akvaryumu kurarken lütfen bunu dikkate alınız.

Goldfish Paradise
Japon balığı ve tül / yelpaze kuyruk gibi çeşitleri en popüler balıklar arasındadır! Çocuklar ve yetişkinler canlı hareketlerini ve barışçıl doğasını severler. Japon balığı bakımı kolaydır ve çok emek gerektirmez. Ancak çok küçük bir akvaryumda bakılmamalıdır; hatta fanuslarda kesinlikle yaşamamalıdır. Alman Hayvanları Koruma Yasasına göre yasaktır. Yaklaşık 100 cm uzunluğundaki bir akvaryumda küçük tül / yelpaze kuyruk balıkları rahat hissedecek ve sağlıklı bir şekilde büyüyecektir. Akvaryum balığı bitkileri yiyecek olarak görse bile, resimde görülen Anubias o kadar sağlamdır ki, yem olarak yenilmeye dayanabilecek güçtedir. Tül kuyruklar hızlı büyüyen su yosunlarının tekli0 yapraklarından beslenebilir. Ancak bu, bitkiye zarar vermez ve balıkların sağlıklı beslenmesine katkıda bulunur. Ayrıca, yaşayan su bitkileri, akvaryumun biyolojik yapısı için hayati öneme sahiptir.
Aquascaping Akvaryum

Aquascaping, suyun üstündeki manzaraların sualtı manzaraları olarak yeniden yaratıldığı bir stildir. Bu akvaryum vadi ve ormanlarla dolu bir dağ manzarasını temsil eder. Birkaç gün sonra bitkiler büyümeye başlar ve hep birlikte gelişir. Bu aquascaping akvaryumundan kimse gözlerini alamayacak.

Bilgi:  jbl.de/
GENEL İPUÇLARI

Balık Nüfusu; İlk önce akvaryum büyüklüğünüz için uygun olan istediğiniz balık türlerini seçin.

Alt Kumu; Balık seçiminiz, özellikle dip balığı seçerken Alt kumu 'nun ne kadar ince olması gerektiğini, keskin kenarlı olup olmayacağını belirleyecektir. Seçtiğiniz renkte tamamen özgürsünüz, çünkü balıklar rengi umursamaz. Çok fazla bitki eklemek istiyorsanız, uzun süreli gübreleme yapan bir kum koymanızı öneririz. Kum gübresinin üzerine istediğiniz bir alt kumu koyun. Zemin ön tarafta akvaryumun arka plan alanından daha düz olabilir. Özel bir spatula yardımı ile zemini isteklerinize göre mükemmel ve basit bir şekilde tasarlayabilir veya düzeltebilirsiniz.

Kayalar ve Kökler; Şimdi taşları ve / veya kökleri koyabilirsiniz. Düzeni seçmekte özgürsünüz. Gelecekteki akvaryum sakinleriniz için çekilebilecekleri birkaç saklanma yeri yaratmayı unutmayın. Lütfen alt tabakaya dökmeden ÖNCE daha büyük taşlar ekleyin, böylece daha sonra kaymazlar. Lütfen yüksek taş yapılara yapıştırın JBL ProHaru Universal ya da JBL AquaSil şeffaf dağılmalarını önlemek içindir. Akvaryumun içinde (Filtre emiş, ısıtıcı, CO2 difüzörü, yüzey temizleyici) akvaryumun içinde taşların ve köklerin altına gizleyebilirsiniz. Süs kökler suda yüzebilir. Önce bir kovada deneme yapabilirsiniz. Kökünüz yüzüyorsa, naylon iplik ile bağlayabilirsiniz. Yaklaşık 4 hafta sonra ipliği dikkatlice çıkarabilirsiniz.

Teknik Ekipman Kurulumu; Artık teknik malzemeleri yerleştirebilirsiniz. Dış filtreler için emiş borusunu ya da iç filtreler için filtrenin kendisini akvaryuma takınız. Sonrasında veriş borusunu emiş borusunu taktığınız aynı tarafa takınız. Böylece akvaryumda sirkülasyon sağlanabilir.

Su Eklemek; Artık temel kurulum tamalanmıştır. İsterseniz su ekleyebilir ya da suyu koymadan önce bitkilerinizi yerleştirebilirsiniz. Orası size kalmış. Bize göre önce bitkileri yerleştirmeniz daha uygun olacaktır; böylece suyu böylece su eklenince nasıl görüneceklerini ve ne kadar yer kapladıklarını görebilirsiniz.

Bitki Eklemek; Bitkileri yerleştirirken, bitkilerin ne kadar büyüyeceklerini ve ne kadar yer kaplayacaklarını dikkate alın. Kısa bitkiler önde olmalı, daha yüksek bitkiler ise arka planda daha iyi duracaktır. Mağazalardan birçok farklı bitki satın alabilirsiniz. Lütfen elyaf benzeri materyali bitki köklerinden ayırın ve kökleri bir makas yardımıyla kısaltın. Sonrasında kuma bitkileri yerleştiriniz. Bazen diktiğiniz bitkiler hemen yerinden çıkabilir. Bunun için şunlar yardımcı olabilir: bitki klipsleri uzun cımbızlar.

Özel Durumlar; Birçok labirent balığı köpük yuva yapar ve su yüzeyinde yüzen bitkilere ihtiyaç duyar. Çopra ve zırhlı kedi balığı balığı gibi kuma kendilerini gömen balıklar "yumuşak” bir alt kuma ihtiyaç duyar, bu da keskin kenarlı kum veya lav toprağı olmaması anlamına gelir. Birçok çiklit mağara sever ve yeni evlerinden memnun kalır. Bu nedenle hindistan cevizi kabukları ya da diğer tip mağaralar mevcuttur.

PRATİK BİLGİLER
1. Çoğu arkadaşlar tuzun sadece doğru oranda yararlı olduğunu ve akvaryumdan alınmış bir miktar suda eritilip ara ara atılması gerektiğini bilmiyor.
2. Gece havalandırma ve filtrelerin kapatılması.
3. Yemleme yaparken iç filtre ve hava motorunun kapatılması ve açılmasının unutulması.
4. Sadece buharlaşan suyu tamamlayıp dip çekimi ve haftalık düzenli su değişimlerinin yapılmaması.
5. Filtre temizlerken akvaryum suyuyla  temizlenmemesi.
6. Yeni alınan bitkilerin güzelce yıkanmadan akvaryuma konması.   Salyangoz yumurtalarını akvaryumunuza taşıyabilir.
7. İlaçlama (mantar,beyaz benek ilacı v.b)  yapıldıktan  sonra motorun açık tutulması
8. Su değişimlerinde ısıtıcının fişinin çekilmemesi sonucu camlarının çatlaması, elektrikli aletler şakaya gelmez...
9. Bir çok akvaryumcunun tavsiyesi olan su hazırlamakta metilen mavisi kullanımı.
10. Hastalıklar için ana tankta ilaç kullanarak biyolojik dengenin al üst edilmesi ve sağlıklı balıklarında olumsuz etkilenişi.
11. Su değişimleri dinlendirilmemiş su ve de akvaryum suyuyla aynı derecede olmamas balıklara yapılan beyaz benek, mantar, stres vb. oluşumu kaçınılmaz.
12. Kum kazan cichlidlerin bulunduğu akvaryumlarda kayaların üst üste desteksiz yığılması.
13. Dış filtrede uzun süre aktif karbon kullanımı.
14. Bitki ve vatoz bulunan akvaryumlarda tuz kullanılması...
15. Akvaryumu kurduktan sonra su kokana kadar kendi halinde bırakmak, düzenli su değişimini aksatmak..
16. Sivri uçları ile balıklara zarar verecek mercanların tatlı su akvaryumlarında dekor olarak kullanılması.
17. Sert su seven cichlidlere çeşme suyu yerine damacana su kullanımı...
18. Akvaryum malzemelerinin temizliğinde deterjan v.b. kimyasalların kullanımı...
19. Israrla en ufak şüphede dezenfektan kullanımı.
20. Dış filtreyi çok sık temizlemek.
21. Farklı göl balıklarını bir arada beslemeye çalışmak.
22. Küçük bir karantina akvaryumu edinmemek.
23. Filtre seçiminde akvaryum hacmi, balıkların akıntı ihtiyacı veya tam tersi , dikkate alınmaması, biyolojik filtrasyon düşünülmeden iç filtre kullanımı, filtrede gözlerin yanlış doldurulması.
24. Arka fon kullanılmaması nedeniyle balıkların boşluk hissinde kalması
25. Balık türü ile uyumlu dekorasyonun yapılmayışı ,uygun olmayan kum seçimi.
26. Otçul, etçil, balıkların bir arada bakılması.
27. Yemleme yapılırken yemlerin, birden aynı bölgeye boca edilmesi...
Doğrusu yediklerini görerek, dibe düşmeyecek şekilde, azar azar, yemi farklı bölgelere dağıtarak yemlemek..
28. Otçul balıkları sürekli protein ağırlıklı yemler ile beslemek, beslenen türlerin etçil mi yoksa otçul mu beslendiğinin araştırılmaması...
29. Akvaryum kurulurken altına strafor konulmaması, sarsıntıdan balıkların ürkmesi ve ısı kaybı nedeni
30. Hava hortumlarına chek-valf konulmaması, su odaya boşalabilir.
31. Büyük tanklarda zemin araştırması yapılmaması ve kolonlara yakın konulmaması.
32. Buhar camının olmayışı, ısı kaybı ve elektrik kontağı riski.
33. Akvaryuma müdahale ederken ellerin yıkanmaması ve akvaryuma el soktuktan sonra ellerin yıkanmaması.
34. Tedavinin yeterli süre sürdürülmemesi.
35. İç hastalıkları dış parazit ilaçları ile iyileştirmeye çalışmak.
36. Arızalı ısıtıcıyı ısrarla tamir ettirmeye çalışmak.
37. Birlikte yaşayamayacak türlere dalıp akvaryum sayısını abartmak
38. Tanka balıkları aynı anda koymamak, yeni alınan balık veya bitkiyi karantinada tutmadan akvaryuma almak,
39. Nasılsa bulurum deyip koloni veya eş almamak.
40. Tanka konulan balıklarda boylara dikkat etmemek, küçük balığın yem alamaması.
41. Akvaryumcuların kavanozda betta satması. Ve bettaların fanus balığı diye tanıtılması.
42. Akvaryuma yeni kum koyarken gerekli şartları sağlamadan kumu boca etmek suyu bulanık hale getirmek.
43. Suyun sıçradığı akvaryum kapağındaki suyun metalleri topladıktan sonra geri düşmesini engellememek
44. Akvaryumda balıklar varken ısıyı birden yükseltmek ve balıkları şoka sokmak
45. Balık işte sığar deyip küçücük akvaryumlara onlarca balık yerleştirmek.
46. Balıklarında ihtiyaçları olabileceğini unutup onları sadece süs olarak düşünmek.
47. Bakamayacağı cinste ve sayıda balık almak.
48. Sadece heves uğruna alınıp ihmalkarlık edilerek ölen balıkların sorumlularının yaptığı hatalar.
49. Kuma sabun bulaştırıp yıkamaktan usanarak sabunlu suda balık beslemek.
50. Onların canlı olduğunu unutmak.
51. Dış filtrenin çıkış borusunun kelepçe ile sıkıştırılmaması sonucu filtrenin akvaryumdan aldığı kirli suyu temizleyerek gevşeyen borunun akvaryum dışına temiz suyu bırakması.
52. Akvaryumun güneş ışını ile sürekli temas edeceği bir noktaya kurulması...
53. Yeni alınan bir balığın akvaryum suyuna alıştırılmadan akvaryuma koyulması.
54. Yeni alınan balığın getirildiği poşetteki suyla beraber akvaryuma koyulması.
55. Kalitesiz ürünleri ucuz diye almak .
56. Kafamızda tasarladığımız akvaryumumuzu yapmak istememiz veya şöyle diyelim Her şeyden evvel, cam kesimi ve akvaryum yapımı, profesyonellere bırakılması gereken bir iştir, ustalık ve tecrübe ister. Ufak ölçüm ve yapıştırma hataları felaketlere yol açar, bu yüzden az bir ekonomi sağlamak için akvaryumu bilinçsiz kendimiz yapmaya, yapıştırmaya çalışmak kaçınılmaz büyük hata bu söylediklerime elektrik tesisatı da dahil.
57. Dış filtrede elyafı değiştirdiğimizde devridaimi kovaya yapmadan akvaryumun içine yapmak ve akvaryuma elyaf parçalarının kaçıp akvaryumu kirletmesi.
58. Su değişimi ile dış filtre temizliğini aynı anda yapmak.
59. Her su değişiminde iç filtre temizliğini yapmamak.
60. Akvaryum balıklarını devamlı aynı yemle beslemek
61. En büyük hata.Biyolojik dengesi oturmuş bir akvaryumun,arada bir suyunu değiştirip,kumlarını iyice yıkamak yapılabilecek en büyük hata. Çok önemli bir sorunla karşılaşmadıkça akvaryum suyu asla değişmez. Kumlar asla yıkanmaz.
62. Balıkların ne gibi su şartları istediğini araştırmadan sadece görünüşüne bakıp alıp sonra da su şartlarını sağlayamayıp öldürmek
63. Bir hata da her su değişiminde metilen mavisi eklemek,ben eskiden yapıyordum
64. Tek tip yemleme yapmak,kalitesiz ve açık yem kullanmak.
65. Akvaryumu sadece mekana dekor olsun diye alıp koymak.
66. Akvaryumdakilerin de birer canlı olduğunu düşünmeden davranmak.
67. Akvaryumcuya gidip ucuza bir fanus alıp içine de gözüne hoş görünen bir veya iki renkli balık koymak.
68. Bir akvaryum alıp içine kum ve su ile bir kaç kaya ve bitki koyduktan sonra gözüne hoş gelen renkli balıklardan çok sayıda doldurmak.
69. Akvaryumda az görünüyor diyerek çok sayıda balık eklemek.
70. Balıkların uyumuna ve yaşam şekillerine bakmadan alıp akvaryuma eklemek.
71. Aklına estikçe bol miktarda yem vermek.
72. Bulduğu her yemi uyup uymadığını kontrol etmeden balıklarına vermek.
73. Balıklar durgunlaşıp hastalanınca veya bir balık ölünce akvaryuma bol miktarda ilaç doldurmak.
74. Kulaktan dolma bilgilerle tuz ve su düzenleyicileri sürekli akvaryuma eklemek.
75. Balıkları izleyebilmek için gece gündüz sürekli ışığı açık bırakmak.
76. Akvaryumu temizlerken herşeyi boşaltıp sıfırdan suyunu doldurarak yeniden kurmak.
77. Filtre temizlerken herşeyi musluk suyu ile yıkamak.
78. Daha iyi temizlensin diyerek zaman zaman akvaryumun kumunu karıştırmak.
79. Sık sık elini akvaryuma sokmak.
80. Yeni alınan balığı veya bitkiyi karantinaya almadan akvaryuma direk eklemek.
81. Dekor olsun ve ucuza gelsin diye dışarıda bulduğu kaya veya kökleri sadece biraz suya tutarak yıkayıp akvaryuma eklemek.
82. Yaz kış ısıtıcıyı açık bırakarak suyun sıcaklığını aynı seviyede tutmak.
83. Akvaryumu sürekli ve direk güneş alan bir yere kurmak.
84. Akvaryumun ışığını karanlıkta aniden açmak.
85. Balıkları hareketlendirmek için sık sık akvaryumun camına vurmak.
86. Bilmeden veya hakkında araştırma yapmadan etrafından duyduğu her fikri akvaryumunda ve balıkları üzerinde uygulamak ve denemek.
87. Bir kaç ay beslediği balık hakkında uzman kesilmek.
88. Bir veya iki kere yavru aldığı balıklar için kendini üretici olarak görmek.
89. Sürekli beslediği türleri ve balıkları değiştirmek.
90. Hobiye "hobi" gözüyle bakmayıp alırken "hobici" satarken "ticari" kimliğe bürünmek.
91. Akvaryumda ölen balığı almayıp öteki balıkların onu yemesini izlemek.
92. Akvaryumda kavga eden balıkları büyük bir zevkle izlemek. (Bu durum uygun olmayan türlerin aynı akvaryumda barındırılması , dişi erkek dağılımının düzensiz olması ve betta gibi agresif balıkların kavga ettirilmesidir.)
93. Vatozları camsil veya çöplük sanmak.. Dip çekimi yapan, pislik yiyen balık yoktur.
94. Her konuda akvaryumcuya danışmak, ne söyleseler inanmak. Unutmayalım ki, biz onlar için müşteriyiz, satış yapmak tek amaçları.. 
95. Bozulan elektrikli ekipman tamir edilmez, filtre, kafa motoru, ısıtıcı gibi..
96. Her balık ışığı aynı oranda sevmez, ışık ihtiyaçları düşünülerek aydınlatma yapılmalı. Kendi zevkimize göre renk renk ışıklandırmayı rastgele seçmek büyük hata..
97. Kabuklular da birer canlıdır, onları cansız materyaller gibi görmek. Unutmayalım ki onların da gereksinimleri ve zayıf noktaları var.
98. Bir balık öldüğünde "bu kadar balığın içinde biri öldü, önemli değil" deyip ölüm sebebini araştırmamak, bir hastalık varsa diğerlerini tedavi etmek için geç kalmış olmak..
99. Japon balıklarını, lepistesleri veya zebra cichlid yavrularını canlı yem olarak görmek..
100. Doğru bildiği şeyler varken, çevresindeki hatalı hobicileri uyarmamak, bilgilerini aktarmamak..