Wish List 0
YARDIMCI BİLGİLER

AKVARYUM TEMİZLİĞİ

heading_title

Evimizde akvaryum bulundurmanın hem görsel güzelliği bakımından hem de sağlık açısından faydaları vardır. Akvaryumun insanlar üzerinde dinginleştirici ve huzur verici bir özelliği olduğu bilinen bir gerçektir. Stresle mücadele için kullanıldığı gibi, bulunduğu ortamdaki nemi azaltıp havayı temizleme gibi özellikleri de vardır. Böylesi faydalı etkileri bulunan akvaryumun temizliği nasıl yapılır? Burada sizinle balıklara zarar vermeden yapabileceğiniz tank temizliği ile ilgili bazı ipuçları paylaşmak istiyoruz.


Akvaryum suyu zamanla bulanıklaşır, ve camları yosun yapar. Suyun içinde yüzen çeşitli kirler de eklenince, balıklar strese girer ve durgunlaşır. Akvaryumun camında oluşan yosunlar ışık kaynaklıdır. Güneş alan yerlere yerleştirilen akvaryumların daha fazla yosun ürettiği gözlemlenmiştir. Bu yosunları çeşitli yöntemlerle temizleyebilirsiniz:


* Akvaryumlar için özel olarak üretilmiş süngerlerden faydalanabilirsiniz. Uzun sapı olan bu süngerlerle zorluk çekmeden akvaryum camını temizleyebilirsiniz.

* İkinci bir seçenek ise mıknatıslı cam temizleme aletidir. Petshop gibi mağazalardan temin edebileceğiniz bu alet, akvaryum camının hem içini hem de dışını temizlemede yardımcıdır. Yapmanız gereken, mıknatısı temizleyicinin bir parçasının akvaryumun iç kısmına, öbür parçasını ise aynı hizada akvaryumun dış kısmına yapıştırmak. Daha sonra aşağı ve yukarı hareketlerde temizleyin.

* Akvaryum camını temiz tutmak için, vatos balığı besleyip tank camlarının daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.


Akvaryum temizliği işlemi sırasında, iç kısmının temizliği de camları kadar önem taşır. Zamanla tank dibinde balık dışkıları ve yem artıkları gibi kirler birikir. Bu kirlerin düzenli olarak temizlenmesi balıkların sağlığı açısından önemlidir.


NASIL BİR AKVARYUM SEÇMELİ?

Akvaryumda ne besleyeceğimiz kadar ne kadar su canlısı besleyeceğimiz de önemli. Sürekli yapılan yanlışlardan bir tanesi de hesapsızca alınan akvaryumların sonrasında küçük kalması ve büyütmek için ileride yapacağınız ekstra bir masraf yüzünden hem bütçeniz hem de canlıların adaptasyonunu sağladığınız akvaryum ortamının sarsılacak olmasıdır. Bu nedenle akvaryum alımı aşamasında hesabınızı iyi yapmanızı tavsiye ederim.


HANGİ TÜRLER?

Genelde insanların büyük çoğunluğunun tercihi balık yönünde olmakta. Kişiden kişiye değişmekle beraber benim nacizane önerim ilk defa akvaryum işine girecek kişilerin Lepistes, Japon balığı, Melek ve Moly türevi nispeten hassas balıkların yerine Ciklet, Yunus, Papağan balığı gibi daha dayanıklı balıkları tercih etmeleri yönünde. 

Elbette son karar sizlerin. Önemli olan kuracağınız akvaryumda her balığın birbiri ile uyumlu bir şekilde yaşayabilme adaptasyonunu sağlamanız. Her balık birbiri ile yaşayamayabilir.


YARDIMCI ÜRÜNLER

Bu işi hobi olarak yapan birisi olarak bazı tavsiyeler vermek isterim. Birincisi eğer bütçenizi zorlamayacak ise musluk suyu yerine evlerimize satın alarak tükettiğimiz veya su arıtma sistemlerinden süzülerek elde edilen sulardan kullanmanız. Bu sulardan kullanmak sudaki arkadaşlarınızın ömrünün daha uzun olmasında avantaj sağlayacaktır. Çeşme sularındaki yoğun klor ve diğer kimyasallar içme sularında daha azdır. Her halükarda akvaryumda kullandığımız suyun bu kimyasallardan arındırılarak temizleme ve dezenfekte etmede su düzenleyici ürünler özellikle çeşme suyu kullananların imdadına yetişmekte. 


Akvaryumunuzda sürekli can kayıpları yaşıyorsunuz ve bakterilerden bertaraf edemiyorsanız Sera Toxivec hızlı etkisiyle bakteri ve diğer zararlıları yok etmede oldukça etkili. Ben arada akvaryumumda oluşacak zararlı popülasyonunu yok etmek adına önleyici tedbir amaçlı da kullanmaktayım. Tercih sizin.


Başta akvaryum balıklarında oluşabilecek beyaz benek hastalığı olmak üzere  ve paraziter ve mantar hastalıklarının önüne geçme ve  bertaraf etme işi için kullanılabilecek akvaryum destek ürünleri de bulunmaktadır. Akvaryumunuzun suyunu her değiştirdiğinizde kullandığınız suyun miktarına bağlı olarak birkaç damla metilen mavisini kullanabilirsiniz. Kullananlar oldukça memnun.


Melek Balığı ve Diskus besleyenler hariç olmak üzere birçok uzman, iyot ve potasyum içermeyen akvaryum tuzlarının başta Chilodonella cyprini parazitini yok etme, balıklarda stresi azaltma ve nitritin balığa geçmesini engellemek adına akvaryum tuzu kullanmayı tavsiye etmektedir. Üstelik maliyetinin düşüklüğü da bizler için büyük bir avantaj.


Hangi ürünü ne kadar ve nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili daha teferruatlı bilgiyi konunun uzmanlarından ya da ürün içeriklerinden almanızı tavsiye ederim.Tüm işlemler bittiğinde, akvaryumunuz ışıl ışıl parladığında, berrak sularında balıklarınız mutlu mesut yüzer ve siz onları ışıl ışıl bir camın ötesinde seyre dalabilirsiniz.


CAM TEMİZLİĞİ

İşe akvaryumun camlarında oluşan yosunları temizleyerek başlamalısınız. Bunun için yapılmış kullanımı çok pratik olan ürünler mevcut. Bunlardan biri de yosun kazıyıcılar.

Bu işlem için bu ürünün evinizdeki ikamesi ise temiz, kullanılmamış bir sünger olabilir. Kendi suyundan ayrılmış kapta balıklarınız beklerken, öncelikle akvaryumunuzun içindeki hava ve temizleme motoru, ısı motoru, ışıklandırma gibi aparatları fişlerinden çekerek bir kenara ayırın. Bunları ve hortumlarını hijyenik bir biçimde temizlemek için de fırçalar özel mevcut.


FİLTRE TEMİZLİĞİ

* Akvaryum filtreleri tank büyüklüğüne ve çeşidine göre farklılık gösterir. Temizlemeye başlamadan önce büyük veya küçük filtrenin parçalarını sökmeniz gerekir.

* Daha sonra mekanik parçalarını musluk suyunun altında iyice yıkayın.

* İç filtrenin sünger temizliğinde, önceden dip temizliğinde elde ettiğiniz suyu kullanmanız gerekir. Musluk altında yıkanan süngerler yararlı bakterilerin ölmesine neden olup balıklarınızın sağlığı için zararlıdır.

* Dış filtrenin temizliği için mekanik parçaları musluk suyunun altında yıkayın. Daha sonra iç filtrede olduğu gibi dış filtrenin suyunu da dip temizliğinden elde ettiğiniz suyun içerisinde yıkamanız gerekir.

* Dış filtrenin süngerini düzenli olarak değiştirmeniz balıklarınızın sağlığı için yararlı olacaktır.


DİP TEMİZLİĞİ

* Bu işlem için dip süpürgelerinden faydalanabilirsiniz. Tercihinize göre otomatik ya da manuel olarak alabileceğiniz süpürgenin bir ucu akvaryumun içinde diğer ucu dışında olacak şekilde yerleştirip, dipteki kirleri temizleyebilirsiniz. Dip temizliği suyun temizliğini de sağlayacaktır. Bu işlemde çıkan suyu filtre temizliğinde de kullanabilirsiniz.

* Akvaryumun içindeki dekorları temizlemek için bulaşık makinenizi kullanabilirsiniz. Küçük taş parçacıkları kullanıyorsanız, bunları makinenize yerleştirmeniz makinenize zarar verebilir.

* Küçük taş parçacıklarını rahatlıkla çeşmenin altında yıkayabilirsiniz.


SU DEĞİŞİMİ

* Üç gün boyunca açıkta beklettiğiniz suyu kullanmalısınız.

* Suyun tamamını boşaltmamalısınız. Suyu yüzde yetmiş gibi bir oranla değiştirmelisiniz. Bu sürede balıkları akvaryumdan aldığınız suyun içerisinde bekletmelisiniz. Suyun tamamını değiştirmek balıkların doğal yaşam alanını etkilediğinden dolayı strese girmelerine neden olur. Bunun sonucunda da balıkların ölümüne sebebiyet verebilirsiniz.

* Akvaryuma suyu doldururken balıkları strese sokmamak için, suyu yavaş dökmelisiniz.


UYARI

* Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

* Akvaryum temizliği sırasında deterjan gibi kimyasal maddeler kullanmamaya özen gösterin

* Düzenli olarak yaptığınız akvaryum temizliği balıklarınızın sağlığı açısından önemlidir. Aksi bir durum balıklarınızın ölmesine sebebiyet verebilir.

* Temizlik yaparken balıklarınızı strese sokmamaya özen gösterin