Wish List 0
YARDIMCI BİLGİLER

Demasoni

heading_title

Doğal yaşam alanı: Tanzanya, Mozambik ve Malavi arasında kalan Malawi Gölü

Bakım zorluğu: Orta zorlukta. Akvaryum bakımında tecrübe edinmiş akvaristler için daha uygundur. Diğer mbunalardan küçük olsa da, onlar gibi agresiftir. Cikletler haricindeki balıklarla karma akvaryumda yetiştirilmesi mümkün değildir. Sık su değişimi yapılmalıdır. Malawi bloat olmaya yatkındır. Doğru kurulmuş bir akvaryuma kolay adapte olur ve kendiliğinden ürer.

Boyu: En fazla 7.5 santimetre

Karakteri: Agresif bir balıktır ve karma akvaryumlar için uygun değildir. Sadece diğer agresif mbunalar ile yaşayabilir. Birkaç santimetrelik erkek demasoniler bile orta boylu balıkları kendi bölgesinden uzak tutmak ister. Ortamın daha sakin olabilmesi için çok sayıda saklanma alanı oluşturulmalıdır.

pH: 7.6 ile 8.6 arası

Sıcaklık: 24 ile 28 santigrat derece arası

Su sertliği: 10 – 18 dGH

Akvaryum hacmi: 12 tane demasoni için ideal akvaryum hacmi 350-400 litredir.

Ortalama ömrü: İyi bir bakımla 10 sene hayatta kalabilir.

Demasoni ile uyumlu balıklar: Benzer renk ya da çizgilere sahip bir balıkla aynı akvaryumda bulundurulmamalıdır. Koyu çizgili sarı balıklardan da sakının. Örneğin, Cynotilapia afra ve kenyi ciklet (Maylandia lombardoi).  

Peki ya demasoni balığı hangi balıklarla yaşar? Sarı Prenses gibi çizgili olmayan sarı mbunalarla uyumludur. Kırmızı zebra – Maylandia estherae ve kobalt zebra – Maylandia callainos ile de yaşayabilir.

Yüzdüğü seviye: Akvaryumun orta kısmında yüzmekten hoşlanır.

Demasoni cinsiyet ayrımı: İlk birkaç ay yavru balıkların boyu ve şekli aynıdır. Yetişkin erkek balıkların karın, yani ventral yüzgeci daha uzun olur. Anal yüzgeçlerinde yumurta beneği bulunur.